Wykonawcy

Założony w 1974 roku z inicjatywy Karola Stryi zespół wokalny należy do najstarszych chórów filharmonicznych w Polsce. Swoją działalność rozpoczął w związku z obchodami trzydziestolecia powstania katowickiej instytucji. Pierwszym kierownikiem artystycznym grupy był wybitny chórmistrz Jan Wojtacha, który piastował tę funkcję aż do 2004 roku. Już w trzecim roku działalności zespół został zaproszony do udziału w festiwalu Wratislavia Cantans. Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej śpiewacy wykonali wówczas „War Requiem” Benjamina Brittena.
Kontratenor, absolwent Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Artura Stefanowicza. Zadebiutował jeszcze w czasie studiów w Operze na Zamku w Szczecinie w operetce Zemsta nietoperza Johanna Straussa syna. Znany i ceniony za interpretacje dzieł współczesnych, współpracuje z takimi polskimi kompozytorami, jak Paweł Mykietyn, Bartosz Chajdecki, Maciej Zieliński, Andrzej Zarycki.
Filolog, poeta, prozaik, tłumacz, profesor nauk humanistycznych. Specjalizuje się w teorii literatury oraz historii literatury angielskiej i amerykańskiej. Jako wybitny intelektualista należy do elity przedstawicieli myśli humanistycznej w Polsce. Publikował w czasopismach „Brulion”, „Odra”, „Res Publica Nowa” i „Gazeta Wyborcza”. Jest stałym publicystą „Tygodnika Powszechnego”.
Ukończyła liceum budowlane w Białymstoku i podjęła studia na wydziale architektury Politechniki Warszawskiej, zdecydowała jednak poświęcić się karierze wokalnej. Studiowała śpiew u Magdaleny Halfterowej w szkole średniej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (1955–1960), jednocześnie była solistką Zespołu Pieśni i Tańca Wojska Polskiego.
Lekcje gry na fortepianie pobierała w konserwatorium w Toruniu u Marii Drzewieckiej, a później u Henryka Sztompki. W 1939 roku zamieszkała w Krakowie. W 1945 roku podjęła studia w PWSM u Sztompki, przez kilka lat doskonaliła także swoje umiejętności pod kierunkiem Zbigniewa Drzewieckiego. W 1949 roku zdobyła 11. miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykonywała głównie muzykę polską (Chopin, Janiewicz, Krogulski, Ogiński, Szymanowska, F. Lessel, Zarębski, kompozytorzy współcześni).
Czołowy polski pianista jazzowy. W latach 1987–1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (wyróżnienie Nagrodą O. Petersona). Półfinalista Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie, współpracował z orkiestrą legendarnego klarnecisty Artiego Shawa.
Aktorka teatralna, filmowa i radiowa, absolwentka Studium Aktorskiego przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2011).
Aktor, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (2004), od tego samego roku w zespole Teatru Narodowego w Warszawie. Współpracuje z teatrami warszawskimi: Dramatycznym, Scena Prezentacje, Soho – Studiem Teatralnym Koło oraz Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Ma w dorobku wiele ról telewizyjnych i filmowych, jest także uznanym aktorem dubbingowym.
Strona 18 / 22
Przewiń do góry